Članovi organizacije Muzyka Zakorzeniona posjetili su nas u srpnju 2023. godine te snimili nekoliko napjeva u izvedbi naše ŽPS i samičara koji su postali sastavni dio projekta: “Putevima reemigranata – Hrvatska” i koje su objavljene na nosaču zvuka kojega možete poslušati na sljedećoj poveznici: https://muzykazakorzeniona.bandcamp.com/album/szlakiem-reemigrant-w-chorwacja?fbclid=IwAR3eS2O_wO7Spo0iyUdnb4Hq9lc1xbqeVPdfARh_o4KLIrPhCoKH21RxqSw
Ovo izdanje rezultat je terenskih istraživanja i snimanja u Hrvatskoj, gdje je Zaklada Muzyka Zakorzeniona (Zaklada ukorijenjene glazbe) provela projekt – “Putevima reemigranata”
Naša namjera bila je istražiti zvučni krajolik u kojem su Poljaci živjeli u Hrvatskoj i sjevernoj Bosni. Mnogi Poljaci, uglavnom iz Galicije stigli su ovdje u potrazi za boljim životom u vrijeme vladavine Austro-Ugarske Monarhije. Nakon Drugog svjetskog rata, vratili su se u Poljsku, ovaj put su se smjestili u Donjoj Šleziji kod Bolesławieca. Došli su s novom glazbom, donijeli su instrumente – tamburice i pjesme. Njihove poljske pjesme često su se izvodile u polifoniji, što nije popularan vokalni oblik u Poljskoj.
U našem istraživanju pratili smo različite staze: repertoar koji je poznat do današnjeg dana oko Bolesławieca, instrumentaciju, obredni repertoar, zanimljive muzičke oblike nepoznate u Poljskoj i geografski položaj. Djelomično, svaki od tih glazbenih puteva predstavljen je na albumu. Na nosaču zvuka naći ćete rozganje i bećarac – vokalne oblike upisane na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine; pjesme Hrvata iz srednje Bosne, svadbenih pjesama iz Slavonije i Bosne, tamburaški sastav, pjesmu “na stari glas”, kolo, izvedeno na gajdama i samici.
Snimanje se provodilo u Pokuplju, slavonskoj Posavini.
Album “Putevima reimigranata – Hrvatska” dio je javnog projekta “Putevima reimigranata” koji provodi Zaklada Muzyka Zakorzeniona, a sufinancira se sredstvima iz proračuna Mazovskog vojvodstva.