Seminar o tradicijskoj kulturnoj baštini brodskog Posavlja

Seminar o baštini brodskog Posavlja osmišljen je s ciljem poticajnog djelovanja na kulturno – umjetnička društva, udruge i skupine koje u posljednjih nekoliko godina imaju poteškoće u radu. Stoga su pozvana sva aktivna društva, ali i članovi i voditelji skupina čije je djelovanje otežano zbog različitih okolnosti. Predviđeno je da radionica bude interaktivna kako bi sudionici mogli pitati, reagirati i aktivno sudjelovati svojim iskustvima na dobrobit očuvanja i boljeg predstavljanja tradicijske kulture u javnim nastupima.

Međunarodna smotra folklora Zagreb djeluje od 1966. g. i ne zadržava se samo na organizaciji festivalskih priredbi. Stručnjaci koji sudjeluju u oblikovanju i realizaciji Smotre nastoje svojim radom na terenu pozitivno djelovati u očuvanju tradicija koje se prikazuju na Smotri i inače, u mnogo širem kontekstu. Suradnici Smotre su etnolozi i folkloristi iz Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba, Etnografskog muzeja u Zagrebu i Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba, kao i mnogi drugi stručnjaci, djelatnici lokalnih gradskih ili područnih muzeja.

Uz običaje životnoga ili kalendarskog ciklusa, u kojima se prema tradiciji odijevaju različite nošnje, izvode se i različiti repertoari pjesama, kola i plesova. Želja je seminarom potaknuti istraživanja vlastitih tradicija te skrenuti pozornost na bogatstvo i raznolikost glazbenih i plesnih tradicija u kontekstu širih običajnih praksi da bi se i na pozornici na kvalitetan način pokazalo bogatstvo i raznolikost ovisno o lokalitetima i užem zavičaju koji se želi prikazati.

Teme koje će biti zastupljene vezane su uz glazbene i plesne tradicije, te uz tradicijsko ruho šokačkog stanovništva. Poznato je da su koraci (šokačkog) kola donedavno bili vrlo bogati varijacijama i sitnim razlikama koje su imale manje ili veće regionalne razlike, a prema kojima su se ljudi mogli također međusobno prepoznavati i razlikovati. Slično je i u glazbenom pogledu prema kojem se način i stil pjevanja uz regionalne osobitosti, razlikuje i prema pojedincima ili skupinama izvođača, instrumentima pa i prigodama kad se izvode. Kod tradicijskog odijevanja istaknut će se dobre i loše prakse primjene narodnih nošnji istočnog i zapadnog brodskog Posavlja na folklornoj sceni.

Osim što će se na seminaru predstaviti plesna i glazbena tradicija te tradicijsko ruho, na seminaru će biti predstavljen i povijesni pregleda razvoja smotri kroz 20. i 21. stoljeće. Razdoblje smotri „Seljačke sloge“ iz prve polovice 20.st. te zlatno doba „Brodskog kola“ – najstarije smotre izvornog folklora, iz osamdesetih godina 20. st. može ponuditi rješenja o organizaciji, praćenju i evaluaciji današnjih smotri. Kroz interaktivni razgovor sa sudionicima, moguće je pronaći ideje koje će se koristiti u radu kulturno-umjetničkog amaterizma danas.

Prijave se vrše online, odabirom sljedeće poveznice: https://forms.gle/Z8ffPejJtC3rZjpC7

Mjesto: Donji Andrijevci, Posavska ul. 24, Konferencijska dvorana DVD-a Donji Andrijevci
Dan: 26.6.2021.